Otoky nohou

Jde o běžnou civlizační chorobu. Žíly končetin nejsou schopné odvádět dostatečně rychle krev z nohou zpět k srdci, část krve tedy zůstává v končetinách a to způsobuje otoky.

Nejvíce na otoky působí dlouhodobé sezení se svěšenými končetinami. V této poloze se krev hromadí v dolních končetinách. V klidové poloze ještě navíc dochází k oslabení funkce tzv. svalové pumpy a tak otékají kotníky a lýtka.

Otoky mohou být horší, pokud kouříte, jste obézní, léčíte se hormonální léčbou, máte vrozené dispozice (opakovaná žilní trombóza).

Otoky nohou v těhotenství

V 38. týdnu těhotenství může každá žena začít trpět otoky nohou a kotníků, v tomto stádiu těhotenství se jedná o normální jev. Pokud by ale otoky byly nadměrné, informujte co nejrychleji svého lékaře, aby Vás vyšetřil.

Otoky se objevují u většiny těhotných žen a to v oblasti nohou a kolem kotníků.

Léčba otoků v těhotenství

Léčba otoků nohou není nutná – je dobré omezit přísun soli, sedět s nohama podloženýma, nesedět se zkříženýma nohama, dodržování klidového režimu vleže.

Otoky nohou mohou být prvním projevem nějakého významnější problému, proto je dobré se jim věnovat. Pokud i přes veškerá opatření otoky přetrvávají, stávají se bolestivými, resp. dojde k mravenčení v nohách či křečím, přidá se únava, oteklé oči nebo nechutenství, je vhodné vyhledat lékaře. Více najdete v článku https://www.klubzdravi.cz/a/otekaji-vam-v-lete-nohy-poradime-vam-co-s-tim

Anketa

Chodíte pravidelně na gynekologické prohlídky?

Celkový počet hlasů: 244

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode